Przedłużająca się zima spowodowała, że bratki i stokrotki na poznańskich kwietnikach pojawiły się tej wiosny nieco później niż w latach ubiegłych. W pierwszym tygodniu maja zakwitły tulipany. Barwne kwietniki utworzone z kwiatów wiosennych podobnie jak w latach ubiegłych zlokalizowane są w następujących miejscach: w parku A. Mickiewicza wokół fontanny, przy wejściu do filharmonii, w parku F. Chopina, na Ostrowie Tumskim przed pomnikiem Jana Pawła II, na placu Kolegiackim, wzdłuż al. K. Marcinkowskiego, przed hotelem Rzymskim (al. K. Marcinkowskiego), przed fontanną Kronthala i przed pomnikiem K. Marcinkowskiego (w rejonie skrzyżowania ul. 23 Lutego i al. Marcinkowskiego), w pasie rozdziału ulicy św. Marcina na odcinku od ul. Gwarnej do ul. Ratajczaka,  przed tablicą A. Mickiewicza (przy ul. św. Marcina w pobliżu kościoła pw. Św. Marcina), na terenie skweru Zielone Ogródki im. Z. Zakrzewskiego, na placu przy ul. Karmelickiej, w parku przed popiersiem St. Moniuszki, w parku im. K. Marcinkowskiego, na terenie al. Niepodległości w pobliżu skrzyżowania z ul. K. Libelta.

Pod koniec kwietnia i na początku maja zakwitły również naturalne rośliny bylinowe, które jak co roku gdy przyszła na nie pora w cudowny sposób drobnymi kwiatkami pokryły rozległe tereny parku na Cytadeli. Żywot tych kwiatków jest niestety krótki ale widok wspaniały.

 vcytadela.jpg [250x188]  vplkolegiacki3.jpg [250x178]


Trwa odbudowa parku Nadolnik, który położony jest na lewym brzegu rzeki Główna nieopodal ul. Prymasa A. Hlonda, między starym młynem a terenem kościelnym przy ul. Nadolnik – Mariacka. Założony został w latach 50 ubiegłego wieku i w  pamięci starszych mieszkańców zapisał się jako malowniczy park o ciekawej urozmaiconej powierzchni  położony w dolinie rzeki Warty blisko ujścia rzeki Główna. Niestety zaniedbywany przez lata park uległ zniszczeniu zarósł chwastami stał się miejscem gdzie podrzucano śmieci i niepotrzebne sprzęty domowe. W 2012 r. przystąpiono do odbudowy parku. Inwestycję tę realizuje  Zarząd Zieleni Miejskiej, finansuje Rada Osiedla Główna przy udziale Budimex-u, który jest  inwestorem nowego osiedla mieszkaniowego położonego przy parku. W 2012 r. za kwotę: 276 689,33 zł (od Rady Osiedla Główna) i za 50 000 (od Budimex-u) wykonano: dokumentację projektowo-kosztorysową na modernizację parku, oczyszczono i odmulono staw oraz dopływ zasilający, obsiano trawą teren wokół stawu, uporządkowano istniejący drzewostan.

W 2013 r. wyłoniono w drodze przetargu wykonawcę i w maju przystąpiono do robót budowlanych. Dotychczas wyprofilowano górkę saneczkową, wytyczono i utwardzono ciągi pieszo-rowerowe oraz piesze, wybudowano plac zabaw dla dzieci starszych, który w całości sfinansował Budimex i dla dzieci młodszych. Pozostało jeszcze do zrobienia: 2 toalety dla psów, jedna od strony ul. Prymasa A. Hlonda, druga od strony ul. Nadolnik, brama wejściowa od strony ul. Nadolnik w formie muru z filarami, posadzenie roślin, ustawienie ławek i koszy na śmieci. Na terenie parku planuje się posadzić 236 szt. drzew takich jak: wiązy, buki, klony, graby, jarzęby, wierzby, 506 szt. krzewów (śnieguliczki, forsycje, tawuły, irgy), 4 380 szt bylin (kosaćce, fiołki, konwalie, zawilce, paprocie), 200 szt. roślin pnących (barwinek, bluszcze).

Zarząd Zieleni Miejskiej budowę parku planuje zakończyć pod koniec wiosny 2014 r..


dsc05278.jpg [500x375] 

ZARZĄD ZIELENI MIEJSKIEJ W POZNANIU

Realizacja: IDcom-jst.pl