Zarząd Zieleni Miejskiej w rok po otwarciu wybudowanego od podstaw parku Stare Koryto Warty zakończył budowę kolejnego nowego parku w rejonie ulic: Palacza - Księżycowej – Heweliusza

 (link otworzy duże zdjęcie)

Zarząd Zieleni Miejskiej w rok po otwarciu wybudowanego od podstaw parku Stare Koryto Warty zakończył budowę kolejnego nowego parku. Znajduje się on na terenie dzielnicy Grunwald w rejonie ulic: Palacza - Księżycowej – Heweliusza. Proces tworzenia parku zapoczątkowali urbaniści, którzy w miejscowym plan zagospodarowania przestrzennego teren znajdujący się w otoczeniu budynków wielorodzinnych i w pobliżu obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza postanowili przeznaczyć na  park. Zarząd Zieleni Miejskiej opierając działania na powyższym planie  w 2015 r. zlecił najpierw projekt a następnie po uzyskaniu pozwolenia w 2016 r. przystąpił do prac budowlanych. Teren obecnego parku w chwili przystąpienia do budowy był rozległym zadrzewionym nieużytkiem na którym w przeszłości stały baraki. Wygląd terenu sprzed budowy pokazuje zamieszczone poniżej zdjęcie.

1zdj2008.jpg

Park, którego budowę zakończono, o powierzchni ok. 4 ha, stanowi nową jakość przestrzeni miejskiej, spełnia wymagania  wszystkich grup wiekowych, również osób niepełnosprawnych. Oprócz funkcji rekreacyjnej, wypoczynkowej, pełni funkcję edukacyjną, jest świetnym pomysłem na wolny czas, miejscem integrującym społeczność lokalną. Bliskie sąsiedztwo obserwatorium astronomicznego zainspirowało projektantów, którzy postanowili wprowadzić do parku elementy z dziedziny astronomii i kosmosu. Realizacja tego pomysłu zaowocowała powstaniem atrakcyjnego parku o indywidualnym charakterze. Głównym elementem kompozycyjnym parku jest plac z układem słonecznym oraz pergolą, od którego rozchodzą się w różnych kierunkach alejki parkowe często swoim kształtem nawiązujące do orbit układu słonecznego. Kolejnym elementem odnoszącym się do astronomii jest „Mgławica” czyli rozległy żwirowy teren z rozmieszczonymi głazami pomiędzy, którymi posadzono krzewy byliny i trawy. W parku znajduje się również plac z układem słonecznym ułożonym ze zróżnicowanego kolorystycznie kamienia naturalnego przy którym ustawiono tablice edukacyjne przybliżające wiedzę z dziedziny astronomii . Ciekawym elementem parku jest zegar słoneczny – analemmatyczny wraz z tablicą informacyjną, w którym funkcję „polosa” czyli wskazówki rzucającej cień pełni stojąca w odpowiednim miejscu osoba.

Ponadto na terenie parku w strefie zabaw ruchowych wybudowano place zabaw dostosowane do dzieci w różnym wieku a dla dorosłych i młodzieży lubiących ćwiczyć na świeżym powietrzu siłownię zewnętrzną i zestaw do Street Workout’u. Duży obszar z trawnikiem na którym ustawiono ławki piknikowe postanowiono przeznaczyć na dowolny cel można go wykorzystać na szereg sposobów. Dla osób preferujących bierny sposób odpoczynku i relaksu w miejscach nasłonecznionych, zacienionych a także pod pergolą ustawiono ławki a dla osób spragnionych kontaktu z ogrodnictwem przeznaczono ogródek społeczny. W parku wygospodarowano również miejsce na wybieg dla psów, gdzie umieszczono tor przeszkód. 

 

W najbliższy piątek planowane jest oficjalne otwarcie parku w rejonie ulic: Palacza - Księżycowej – Heweliusza.
Opublikowano: 28 września 2017 09:37

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 1289

ZARZĄD ZIELENI MIEJSKIEJ W POZNANIU

Realizacja: IDcom-jst.pl