Pasieka miejska – „Miód w sznupie”

 (link otworzy duże zdjęcie)

Barć Miejska ma nawiązywać do staropolskiego zawodu bartnika i hodowli pszczół  w wydrążonych barciach, które można było zauważyć na wschód od Łaby już od X wieku. Od samego początku powstania państwa polskiego kultywowano tradycję  bartnictwa, która była silnie rozwinięta i nie ingerowała tak silnie w istnienie roju jak w innych krajach.  W nawiązaniu do odradzającego się bartnictwa warto przypominać i kultywować chlubną tradycję, z której była znana również Wielkopolska.

W nawiązaniu do prowadzonego przez Zarząd Zieleni Miejskiej proekologicznego działania przywrócenia obecności owadów zapylających na terenie miasta t.j. wprowadzenia na tereny zieleni Miasta Poznania pasieki pszczoły miodnej, rozpoczęto prowadzenie prac pasiecznych przy rodzinach pszczelich.

Miód jest w pełni naturalny, w 100% wyprodukowany na terenie Miasta Poznania, bez jakichkolwiek dodatków, pozyskany tradycyjnie, ręczną pracą służb ZZM.

Pamiętajmy jednak, iż ten wyjątkowy efekt pracy pszczół jest tylko częścią korzyści istnienia rodzin pszczelich na terenie Miasta.

Mamy jednak pewność, że żyjąc w środowisku zmienionym przez człowieka , dajemy szansę lub wręcz gwarancję współistnienia ludzi, pszczół i wielu organizmów bez pestycydów, herbicydów i innych środków chemicznych zabójczych dla takiego wrażliwego bioindykatora jakim jest pszczoła.

Jeszcze raz dziękujemy uczniom Szkoły Podstawowej nr 83 „Łejery” im. Emilii Waśniowskiej
w Poznaniu za udział w akcji „Malowanie uli na poznańskiej Cytadeli”
.

Opublikowano: 10 lipca 2019 10:23

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 776

ZARZĄD ZIELENI MIEJSKIEJ W POZNANIU

Realizacja: IDcom.pl