Miasto Poznań ma kolejny nowy park

 (link otworzy duże zdjęcie)

W 7 miesięcy po oddaniu do użytku parku Rataje – największego w Polsce, wybudowanego po 1989 roku, mamy w Poznaniu kolejny nowy park  wybudowany od podstaw. Tym razem  mniejszy bo o powierzchni 2,6 ha. Jest on zlokalizowany  na Dębcu przy ul. Dolna Wilda w miejscu dawnych ogrodów działkowych. Sąsiaduje on z wielorodzinnym osiedlem mieszkaniowym składającym się głównie z 4 kondygnacyjnych bloków  . Po likwidacji ogrodów teren ten przez szereg lat leżał odłogiem i czekał na zagospodarowanie. W miejscu dołów powstałych po wyburzeniu dawnych budowli istniejących na ogrodach działkowych, kolein powstał park na miarę XXI wieku, stanowiący nową jakość przestrzeni publicznej,  gdzie ekologia przeplata się z nowoczesnością . Teren parku od strony ruchliwej ulicy Dolna Wilda izolowany jest na całej długości przez podwójny szpaler drzew, alejki wykonane są z nawierzchni wodoprzepuszczalnej z kruszywa naturalnego,  park oświetlają lampy solarne.

Główne założenie stawiane podczas projektowania parku - utworzenie miejsca wypoczynku i rekreacji dla okolicznych mieszkańców, którzy preferują różne formy aktywności zostało zrealizowane przez podzielenie terenu parku na strefy dostosowane do różnych potrzeb. Na obrzeżach parku w części północnej zlokalizowany został tor agility z miejscem do wyprowadzania psów.

W strefie dziecięcej aktywności ruchowej, nad którą góruje dinozaur diplodok urządzono plac zabaw dla dzieci starszych i dla maluchów. Zamontowano na nich szereg atrakcyjnych urządzeń zabawowych i edukacyjnych dostosowanych do różnych grup wiekowych i różnej sprawności dziecięcej. Na placu dla maluchów są 2 zestawy zabawowe, które zawierają szereg aplikacji, gier interaktywnych i zręcznościowych, urządzeń do aktywności ruchowej oraz zamontowano huśtawkę podwójną wahadłową (siedzisko z koszem typu „maluch” oraz siedzisko typu „bocianie gniazdo” służące również osobom niepełnosprawnych). Dla dzieci starszych zamontowano zestaw zabawowy zawierający: zjazd linowy, linarium, ściankę wspinaczkową, drabinkę poziomą oraz huśtawkę podwójną wahadłową, oraz urządzenia: kosmiczny surfer i ważka miejska.

Centralna i południowa część parku to strefy rekreacji czynnej i biernej, które zagospodarowane zostały zielenią. Głównym elementem kompozycyjnym tej części parku jest klomb z ozdobną rabatą składającą się z roślin mało wymagających, odpornych polecanych do terenów miejskich. Osoby preferujące relaks bierny, poszukujące ciszy i spokoju z pewnością polubią  to miejsce. Elementem kompozycyjnym parku są również przemyślnie przeplatające się alejki z zielenią towarzyszącą i aleją główną wyróżnioną szpalerem drzew. Ciekawie wytyczone aleje są miejscem do spacerów i biegania a ponadto pełnią dodatkowo bardzo użyteczną funkcję  – zapobiegają przedeptom.

Najnowszy park Poznania jest przykładem interesującej aranżacji przestrzeni publicznej stworzonej do zaspokojenia potrzeb mieszkańców w zakresie wypoczynku i rekreacji a zarazem jest enklawą flory i fauny z korzystnym mikroklimatem w silnie zurbanizowanym obszarze. Koszt jego realizacji wyniósł prawie 4 mln zł.

 

Opublikowano: 24 lipca 2019 12:54

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 776

ZARZĄD ZIELENI MIEJSKIEJ W POZNANIU

Realizacja: IDcom.pl