Zaniedbany teren zmienił się w piękny park

 (link otworzy duże zdjęcie)

W Poznaniu przybywa terenów do wypoczynku. Jednym z takich miejsc jest zrewaloryzowany park przy ul. Browarnej, który można teraz oglądać w pięknych, jesiennych barwach. Część środków na odnowienie parku pochodziła z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. 

Zaniedbany teren przy ul. Browarnej zupełnie zmienił swoje oblicze. Zasadzono nowe drzewa i krzewy, założono trawniki oraz wydzielono alejki spacerowe. Pojawiła się mała architektura, m.in. stoły i ławki piknikowe, plac zabaw oraz siłownia zewnętrzna. 

Park przy ul. Browarnej powstał w latach 60. ubiegłego wieku, w rocznicę upamiętniającą XX-lecie PRL-u (taka była też jego ówczesna nazwa). Z roku na rok miejsce to było jednak coraz bardziej zaniedbane. W ostatnich latach pokrywała ją chaotyczna gęstwina zarośli. Park uznawano za nieistniejący, nie był zaznaczany nawet na mapach.  

Zarząd Zieleni Miejskiej przejął ten zapomniany teren w 2015 roku, do rewaloryzacji przystąpił w 2016 r. Najpierw zlecono dokumentację budowlano-wykonawczą, która uwzględniła pomysły i postulaty mieszkańców oraz została uzgodniona z Radą Osiedla Antoninek - Zieliniec - Kobylepole. W 2017 r. rozpoczęto prace budowlane, które zakończyły się pod koniec ubiegłego roku. 

W parku wydzielono alejki spacerowe. Zamontowano oświetlenie, ławki i stoły piknikowe oraz kosze na śmieci. Wybudowano plac zabaw i siłownię zewnętrzną. Posadzono nowe rośliny: 5126 krzewów, 370 roślin okrywowych i 27 drzew oraz założono 1,8 ha trawników.  

- Na terenie Antoninka, Zielińca i Kobylegopola brakuje miejsc, w których mieszkańcy mogą się spotykać i ze sobą rozmawiać. Nie ma tam domu kultury. Dzięki rewitalizacji zaniedbanego parku poznaniacy z tej części miasta zyskali nie tylko przestrzeń do wypoczynku na świeżym powietrzu, ale również strefę integracji, gdzie mogą bezpiecznie spędzać wspólnie czas, także w dobie pandemii. Wiem, że chętnie korzystają z uroków tego miejsca - mówi Monika Danelska, radna Miasta Poznania, która złożyła na rewaloryzację parku poprawkę budżetową.  

Wśród roślin, które można podziwiać, jest azalia pontyjska. Park przy ul. Browarnej jest jedynym miejscem w przestrzeni publicznej Poznania, gdzie można zobaczyć ten krzew.

W przyszłości rośliny te będą obficie kwitnąć, ciesząc oko mieszkańców i turystów. Powierzchnia odnowionego parku to 2,1 ha. Koszt realizacji inwestycji wyniósł 2,1 mln zł, z czego 600 tys. zł to środki z Poznańskiego Budżetu Poznańskiego 2019. 

Źródło: poznan.pl /AJ

 

Opublikowano: 16 października 2020 09:00

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 0

ZARZĄD ZIELENI MIEJSKIEJ W POZNANIU

Realizacja: IDcom.pl