Park Jana Pawła II

 (link otworzy duże zdjęcie)

Park usytuowany jest między Drogą Dębińską, Dolną Wildą i ul. Św. Jerzego a od strony południowej graniczy z ogródkami działkowymi. Jest to jeden z większych parków Poznania, zajmuje bowiem ponad 18 ha. Dawna nazwa parku to Łęgi Dębińskie, obecna upamiętnia spotkanie Ojca Świętego z rodakami, do którego doszło w tym miejscu 20 czerwca 1983 r.
Obiekt ten utworzono w 1970 r. jako park kultury i rozrywki. Dziś pozostałością z tamtego okresu jest olbrzymi asfaltowy plac. Kiedyś organizowano tu liczne zawody rowerowe, wyścigi samochodów akumulatorowych itp. Dzisiaj również odbywają się tutaj imprezy, jednak znacznie rzadziej. W części południowo-wschodniej parku znajdziemy mały staw, który wraz z licznymi wierzbami, alejkami i ptactwem stwarza miłe miejsce dla wypoczynku. Park przyciąga dzieci swoimi dwoma dużymi placami zabaw, na których znajdują się urządzenia dedykowane dla dzieci młodszych oraz starszych.
W parku znajdują się również urządzenia dla amatorów sportu i rekreacji - siłownia pod chmurką, street workout i urządzenia ścieżki zdrowia.
Obiekt posiada rozległe i nasłonecznione trawniki, która w upalne dni często zamieniają się w polany rekreacyjne – pełno tu wtedy opalających się i biwakujących poznaniaków, korzysta z nich również młodzież szkolna podczas zajęć z wychowania fizycznego.
Od kilku lat w parku funkcjonuje restauracja, która mieści się w wyremontowanym budynku, przypominającym obecnym wyglądem budynek sprzed lat.

(źródło: „Przewodnik po wybranych parkach i lasach Poznania” J. Zientarski, M. Ziółkowska – Poznań 2004)

Opublikowano: 23 października 2020 14:20

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 45

ZARZĄD ZIELENI MIEJSKIEJ W POZNANIU

Realizacja: IDcom.pl