Park Stanisława Moniuszki

 (link otworzy duże zdjęcie)

Park Stanisława Moniuszki

Park Moniuszki (dziś uznawany za zabytek) o powierzchni 2,19 ha powstał już w 1905 r. Park położony jest u zbiegu al. Niepodległości oraz ulic Libelta, Nowakowskiego i Chopina. To jeden z najstarszych obiektów zieleni na terenie miasta – niektóre z jego drzew liczą po 130 lat.

W 1907 r. nadano mu oficjalną nazwę Parku Goethego – dla uczczenia 75 rocznicy śmierci poety. W świadomości ówczesnych mieszkańców Poznania teren ten istniał jednak pod nazwą: Ogród Fehlana, powstał bowiem na terenie prywatnego niegdyś ogrodu (założonego 1870 r.), którego właścicielem był urzędnik o nazwisku Fehlan. W roku 1905 miasto nabyło prawa do tego terenu, zmieniając jednocześnie mocno zaniedbany, ale porośnięty licznymi, starymi, niezwykle cennymi drzewami ogród prywatny w park publiczny (przeważały w nim lipy, dęby oraz buki).

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości obiekt ten nazwano Parkiem Stanisława Moniuszki. W pobliżu wejścia do parku postawiono pomnik – popiersie St. Moniuszki wyrzeźbione przez Marcina Rożka. Zniszczone podczas II Wojny Światowej odtworzył Edward Haupt.

Szerokie parkowe drogi zapraszają, by uciec od zgiełku śródmieścia i odpocząć na jednej z licznych ławek. Ze względu na bliskość Cytadeli, park ten jest licznie odwiedzany przez ptaki.

Powierzchnia: 2,19

Data utworzenia: 1903-1910

(źródło: „Przewodnik po wybranych parkach i lasach Poznania” J. Zientarski, M. Ziółkowska – Poznań 2004) 

Opublikowano: 06 listopada 2020 13:56

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 31

ZARZĄD ZIELENI MIEJSKIEJ W POZNANIU

Realizacja: IDcom.pl