Poznań ma nowy park

Zdjęcie Starego Koryta Warty (link otworzy duże zdjęcie)

 

Poznań ma nowy park. Został on zbudowany od podstaw w miejscu dawnego koryta rzeki Warty, którą w latach 60 przesunięto od śródmieścia w kierunku wschodnim.  Zasypanie starego koryta rzeki Warty spowodowało powstanie rozległego obszaru w śródmieściu miasta, które wykorzystywane w niewielkim stopniu czekało na zagospodarowanie.                                                      

Mapa z lat 60 Starego Koryta Warty     Obecna mapa Starego Koryta Warty

 

Dokonujące się w ostatnich latach zmiany społeczno-gospodarcze doprowadziły, że atrakcyjność tego obszaru coraz bardziej rosła i w 2012 r. podczas debaty o śródmieściu zorganizowanej przez radnych z komisji rewitalizacji narodził  się pomysł na utworzenie parku. Do budowy parku przystąpiono w 2014 r. po uzyskaniu stosownych pozwoleń. W czerwcu 2016 r. zgodnie z treścią uchwały Nr XXI/444/VII/2016 Rada Miasta Poznania nadała nazwę - Park Stare Koryto Warty a w lipcu bieżącego roku park został oddany do użytku.

W rezultacie straszący do niedawna teren stał się ciekawą propozycją do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. W układzie przestrzennym park ma przebieg linijny i jego aranżacja nawiązuje do rzeki. Utwardzonym alejką biegnącym wzdłuż parku, przy których ustawiono estetyczne ławki, towarzyszą ozdobne trawy. Pośrodku usypano zielone trawiaste pagórki służące zabawie. Można się na nie bezpiecznie wspinać zbiegać szybko w dół lub oglądać świat ze „szczytu” Można tu swobodnie hasać pod  okiem rodziców czy opiekunów. W parku znajduje się również fontanna, platforma do organizacji wystaw, amfiteatr, wiata, która może być punktem przystankowym dla rowerzystów korzystających z Wartostrady. Ciekawie rozwiązano rozmieszczenie siedzisk amfiteatru, które ładnie komponują się z całością i są jak  pokazują pierwsze tygodnie użytkowania parku ulubionym miejscem spotkań młodych ludzi. W parku powstanie jeszcze plac zabaw dla dzieci, którego budowę planuje się zakończyć w maju 2017 r.

 

Zdjęcie Starego Koryta Warty

 

Opublikowano: 12 sierpnia 2016 12:34

Kategoria: Aktualności

Zdjęcia:

Wyświetleń: 2180

ZARZĄD ZIELENI MIEJSKIEJ W POZNANIU

Realizacja: IDcom-web.pl