Hydrobufory nawadniają młode drzewa w Poznaniu

Nie wystarczy posadzić rośliny i czekać aż wyrośnie. W Poznaniu szczególny nacisk kładziemy na pielęgnację młodych drzew, które ze względu na specyficzne, miejskie warunki i tak nie mają lekko. Z tego powodu  żeby pomoc drzewom ZZM stawia przy nowych drzewach, tam, gdzie jest taka portrzeba, specjalne worki do podlewania, tzw. hydrobufory.  

Hydrobufory nawadniają młode drzewa w Poznaniu - grafika artykułu
Hydrobufory nawadniają młode drzewa w Poznaniu

Drzewa w mieście narażone są na wiele czynników zagrażających ich rozwojowi. Nie sprzyja im zagęszczenie gleby, czy też sieć podziemnych systemów technicznych. Do tego dochodzą niekorzystne warunki atmosferyczne, czy też zasolenie związane z zimowym utrzymaniem dróg. To wszystko sprawia, że żywotność drzew w mieście jest znacznie krótsza niż tych, które rosną w leśnych kompleksach.

Od chwili posadzenia, drzewa objęte są  szczególną  pielęgnacją, która trwa średnio od 3 do 5 lat.  

- Pierwsze lata weryfikują najczęściej żywotność drzew. Zapasy cukrów, jakie drzewa są w stanie zmagazynować, pozwalają im przetrwać, w zależności od gatunku, średnio 3 lata. Po tym czasie obserwujemy osłabienie niektórych drzew lub ich zamieranie. Nie jest to częste zjawisko, ale pokazuje, jak ważna jest pielęgnacja w pierwszych latach od posadzenia- mówi Magdalena Taberska z Zarządu Zieleni Miejskiej.  

Na stan zdrowotny drzewa ma wpływ wiele czynników zewnętrznych, dlatego od chwili posadzenia, wymagają one szczególnej pielęgnacji, co jest procesem również kosztownym. Najważniejszym i najkosztowniejszym jest podlewanie. - Na terenie miasta Poznania w wielu miejscach można zaobserwować worki przy palikach wokół młodych drzew. To tzw. hydrobufory i waterbagi, czyli worki do podlewania- mówi Klaudia Beker, rzeczniczka Zarządu Zieleni Miejskiej.  Worek wyposażony jest w zamek błyskawiczny, którym oplata się drewniany palik ochronny i wlewa wodę przez otwór. Worki, które stosujemy w Poznaniu mieszczą ok. 50 litrów wody. - To ilość, która wystarczy na około 2-3 bezdeszczowe tygodnie. Hydrobufory znajdziemy na drzewkach przy ul. Hezjoda. Tam worki "gaszą pragnienie" 146 drzew- dodaje Beker.  Podobne znajdziemy także w miejskich parkach i przy drzewach rosnących wzdłuż dróg i chodników.  

Hydrobufory montowane są do palików ochronnych, by wpłynąć na rozrost korzeni drzewa. Worki zmieniają swoje miejsce co 2-3 tygodnie, by korzenie rozrastały się wokół całej osi.

Podlewanie jest jedną z ważniejszych czynności w pielęgnacji drzew po posadzeniu, ponieważ wpływa na ich kondycje i  daje lepsze efekty przyjmowania się roślin. 

sieci społecznościowe