Młode ropuchy rozpoczęły migrację

Młode osobniki ropuchy zielonej rozpoczęły migrację. Przez kilka tygodni będą się pojawiać na betonowych obrzeżach, trawnikach i rabatach na Cytadeli. Prosimy o zachowanie ostrożności- to gatunek pod ochroną!

Migracja płazów w Parku Cytadela - grafika artykułu
Ropuchy na Cytadeli

Młode ropuchy migrują w stronę zieleni. Są niewielkich rozmiarów, dlatego też bardzo łatwo je rozdeptać. - W tym momencie ropuszki mają ogony i cztery nogi. To oznacza, że przechodzą metamorfozę z fazy wodnej na lądową- wyjaśnia dr inż. Mikołaj Kaczmarski z Wydziału Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego. - Ropuchy powinny mieć teraz zapewniony spokój. To gatunek chroniony, cenny przyrodniczo- dodaje.

Do czasu zakończenia migracji w ogrodzie wodnym oraz przy Rosarium, Zarząd Zieleni Miejskiej ogranicza koszenie traw oraz odchwaszczanie rabat. - Odwiedzających park, prosimy również o zachowanie ostrożności. Przez przypadek można zrobić tym płazom krzywdę. Zadbajmy o to, by czuły się bezpiecznie- mówi herpetolog.

Zarząd Zieleni Miejskiej apeluje ponadto do właścicieli czworonogów. - Bardzo często zdarza się, że właściciele psów pozwalają na kąpiele czworonogów w zbiornikach wodnych. Prosimy jednak, aby tego nie robić. Szczególnie teraz, kiedy trwa migracja płazów- mówi Klaudia Beker, rzeczniczka Zarządu Zieleni Miejskiej. - Miasto podejmuje szereg działań w celu ochrony cennych gatunków. Wspólnie ze specjalistami prowadzimy ich obserwacje, dostosowujemy przestrzenie w celu ich ochrony, czego dowodem jest czyszczenie zbiorników wodnych, które przeprowadzaliśmy zimą. To na nic, jeśli sami, jako mieszkańcy, nie zaczniemy zwracać uwagi na otaczającą nas przyrodę.

Zagrożenie jest poważne. Z pozoru niewinna kąpiel może się okazać śmiertelna dla ropuchy zielonej.

- Psy są bardzo często zabezpieczane przed kleszczami różnymi środkami odstraszającymi i owadobójczymi. Są to zarówno obroże, jak i krople przeciwpchelne, które w kontakcie z wodą są bardzo toksyczne- dodaje dr inż. Mikołaj Kaczmarski z Wydziału Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego. - Sprawę trzeba potraktować poważnie. Jest to potwierdzone naukowo, że substancje te mogą prowadzić do masowej śmiertelności- zauważa.

Migracje powinny się zakończyć na przełomie lipca i sierpnia.

sieci społecznościowe