Nowy Skwer na Burszty w Poznaniu: Zakończenie budowy z naciskiem na ochronę natury.

Nowy Skwer na Burszty w Poznaniu: Zakończenie budowy z naciskiem na ochronę natury.

Burszty - grafika artykułu
Burszty

Wspaniałe wieści dla mieszkańców i miłośników zakończono zasadnicze prace przy budowie nowego skweru na Burszty w Poznaniu. To miejsce, gdzie łączy się nowoczesny design z poszanowaniem przyrody, pokazując, że możliwe jest stworzenie przestrzeni dla ludzi - nie ingerując w zadomowioną w tym miejscu przyrodę.

Jednym z głównych osiągnięć tego projektu jest dbałość o istniejącą florę. ZZM oczekiwał od projektu, aby podkreślić harmonię z naturą, zachowując istniejące drzewa i wykorzystując je jako integralną część przestrzeni. Wyróżniającym się elementem jest mostek, który umożliwił poprowadzenie alejki bez ingerencji w korzenie okazałego drzewa. Nad całym projektem miał nadzór także herpetolog.

Skwer nie tylko respektuje naturę, ale również inspiruje do aktywności i kreatywnej zabawy. Centralną częścią jest naturalny plac zabaw, wzbogacony unikalną ścieżką sensoryczną oraz uroczym domkiem w formie kosza wiklinowego, który wprowadza dzieci w magiczny świat wyobraźni. Należy także wspomnieć o małej architekturze skweru. Zostały tu wykonane ścieżki mineralne i kosze do segregacji odpadów.

Kolejny etap tego projektu, planowany na jesień, obejmie dosadzenie nowej roślinności, co dodatkowo urozmaici ekosystem skweru, tworząc przyjazne siedlisko dla różnorodnych gatunków flory i fauny.

Jednak to nie koniec innowacyjnych rozwiązań. W ramach dążenia do zrównoważonego zarządzania wodą, na skwerze zastosowano elementy powierzchniowej retencji wodnej. Dwa urokliwe obniżenia terenu, czyli niecki infiltracyjne, odpowiednio dobraną roślinnością zostały zaprojektowane z myślą o "wyłapywaniu" wody.  Stanowią nie tylko malowniczy element krajobrazu, ale również wpisują się w koncepcję "miasta-gąbki". Skutecznie zatrzymują wodę w czasie opadów i  "oddają" ja w czasie dni suchych.

Realizacja była finansowana w pełnej wysokości w z budżetu Miasta Poznania, dzięki staraniom Pani Dominiki Król, ówczesnej radnej Miasta Poznania.

sieci społecznościowe