Poznaniacy posadzą las kieszonkowy

W sobotę, 5 listopada, przy ul. Piastowskiej odbędzie się akcja wspólnego sadzenia drzew i krzewów. Udział mogą wziąć wszyscy poznaniacy.

W sobotę, 5 listopada, przy ul. Piastowskiej odbędzie się akcja wspólnego sadzenia drzew i krzewów - grafika artykułu
W sobotę, 5 listopada, przy ul. Piastowskiej odbędzie się akcja wspólnego sadzenia drzew i krzewów

Na Wildzie powstanie pierwszy las kieszonkowy posadzony przez Miasto. Akcja sadzenia rozpocznie się o godzinie 11.00 naprzeciwko wybiegu dla psów. Na ochotników będzie czekał niezbędny sprzęt, a samo sadzenie poprzedzi krótki instruktaż. 

Na powierzchni 250 metrów kwadratowych mieszkańcy Poznania posadzą jarzęba pospolitego, klona pospolitego, lipę drobnolistną, wiąza pospolitego i gruszę. Oprócz tego pojawią się graby pospolite, jabłoń dzika i cis pospolity. Z krzewów pojawią się trzmieliny europejskie, dereń świdwa oraz kalina koralowa.

Las kieszonkowy będzie tworzyć ponad 700 sadzonek drzew i krzewów. Rośliny będą wzrastać w gęstym zadrzewieniu, tworząc unikalny mikroklimat w miejskiej przestrzeni. Lasek miejski wpłynie na zwiększenie bioróżnorodności oraz na retencję wód deszczowych. To również ważne miejsce edukacyjne i społeczne dla mieszkańców.

Do udziału organizatorzy zachęcają  całe rodziny. Na dzieci czekać będą warsztaty tworzenia hoteli dla owadów oraz słodkie upominki. W trakcie wydarzenia mieszkańcy otrzymają 100 sadzonek sosny zwyczajnej oraz sosny wejmutki.

Las kieszonkowy zakładany jest w gęstej zabudowie miejskiej. Zwiększa lokalną bioróżnorodność przez zastosowanie gatunków rodzimych, wpływa pozytywnie na zmiany klimatyczne, ma także funkcje edukacyjne.

sieci społecznościowe