Rozbudowa i Modernizacja Obiektów Rekreacyjnych "Nowe Przestrzenie Dla Aktywnego Stylu Życia"

Infrastruktura w mieście powinna przede wszystkim służyć jego mieszkańcom, sprzyjać prowadzeniu zdrowego stylu życia dlatego ważne jest, by była ona dobrze zaplanowana, a także rozwijana z myślą o obecnych i przyszłych jej użytkownikach.

Plac budowy "zielone chartowo" - grafika artykułu
Plac buowy

Coraz popularniejsze są wszelkiego rodzaju sporty uliczne uprawiane w specjalnie przygotowanych strefach, np. w skateparkach czy na boiskach. Z kolei w parkach wiele osób ćwiczy indywidualnie lub zbiorowo jogę, tai-chi, korzysta z  siłowni plenerowych a to tylko przykładowe formy takiej aktywności. Wszystkie one jednak potwierdzają rosnące zapotrzebowanie mieszkańców miasta Poznania na infrastrukturę umożliwiającą uczestnictwo w sporcie powszechnym, nieformalnym, nastawionym na czerpanie przyjemności i odprężenie psychiczne. Niektóre formy aktywności takie jak kolarstwo, jazda na hulajnodze, rolkach pełnią jednocześnie rolę ekologicznych środków transportu

a place zabaw i rekreacji ruchowej są nie tylko miejscem zabawy dla najmłodszych, ale także stają się sercem lokalnej wspólnoty, gdzie spotykają się jej wszyscy członkowie.  Celem było stworzenie takich miejsc, które poprawią jakość życia mieszkańców i spowodują wzrost ich aktywności społecznej. Powstało około 30 takich obiektów - jednym z nich jest  pumptrack przy ul. Irysowej, służący głównie do jazdy na rowerze, rolkach czy hulajnogach. Inwestycja została zrealizowana dzięki środkom z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Natomiast przy ul. Jasna Rola trwa budowa boiska do badmintona - zostanie ukończona do maja 2024 roku - a przy okazji tej inwestycji dokonano punktowych napraw nawierzchni poliuretanowej boiska, zmodernizowano i naprawiono urządzenia siłowni zewnętrznej oraz placu zabaw.  Z kolei na osiedlu Stefana Batorego dzięki realizacji zadania grantowego dokonano znaczącej modernizacji infrastruktury sportowej: na boisku piłkarskim przeprowadzono wymianę sztucznej trawy, a na wielofunkcyjnym powstała nowa nawierzchnia poliuretanowa. Zainstalowano także nowe lampy, w celu poprawy oświetlenia, umożliwiając korzystanie z obiektu również po zmierzchu. Powstały również nowe obiekty sportowe dla mieszkańców ul. Korfantego: nowoczesne boisko do piłki nożnej o wymiarach 64 metrów na 34 metry, wielofunkcyjne boisko o powierzchni 19,1 metra na 32,1 metra, nowe nawierzchnie oraz solidne siatki ochronne na całej szerokości pola do gry. Co więcej, obiekt piłkarski został wykonany z wykorzystaniem ekologicznej technologii, gdzie tradycyjny gumowy zasyp został zastąpiony naturalnym korkiem. 

Z roku na rok staramy się poprawiać stan infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. Zmiany zaszły we wszystkich zakątkach Poznania. Na ulicy Architektów wymieniono zestaw zabawowy na statek. Park Sypniewskiego otrzymał plac do streetworkoutu, nowy ślizg zjeżdżalni i ogłoszono przetarg na modernizację boiska ze sztucznej trawy. W parku nad Wartą trwa remont alejki, a w Parku im. Czarneckiego wymieniono część tyrolki i zainstalowano nowy żagiel przeciwsłoneczny. Park Rataje zyskał  gabloty informacyjne, kosze na śmieci oraz została naprawiona stacja naprawy rowerów. Fyrtel przy Ogniku przeszedł naprawę bramek i wymianę siatek, planuje się modernizację boiska. Na ulicy Bojanowska/Leszczyńska wymieniono siedziska huśtawek. W Parku im. Jasińskiego ogłoszono przetarg na modernizację piłkochwytów, a na ulicy Obrzeże wymieniono siatki na boisku do streetballu. W Parku im. Kasprowicza planowana jest wymiana urządzenia siłowni zewnętrznej i ustanowiono nowy regulamin siłowni. Przy ulicy Kutnowskiej odnowiono aleje parkową, a na ulicy Wilczy Młyn podpisano umowę na budowę boiska 3x3 do koszykówki. Park Marcinkowskiego ma planowaną modernizację skateparku w 2024 roku, a Park im. Mahlika odmalował oznakowanie ścieżki rowerowej. W Parku Jana Pawła II dostawiono  lampy parkowe, a na Skwerze Kurczewskiego ogłoszono przetarg na modernizację nawierzchni placu zabaw i boiska. Na Skwerze im. Molewskiego wybudowano nową siłownię zewnętrzną Atlas i ustawiono domek dla owadów. Park Sołacki przeszedł wymianę lin w urządzeniu Rakieta, a Skwer Teodora Łagody zyskał nowe miejsce wypoczynku z piramidą linową. Plac Asnyka przewiduje wymianę lin w urządzeniu wielofunkcyjnym. Na ulicy Zygalskiego/Wielichowska przeprowadzono przebudowę układu komunikacyjnego na skwerze i pochylnię. Na ulicy Lelewela/Vetulaniego zakupiono i zamontowano ogrodzenie panelowe, demontując stare. Plac M. Skłodowskiej-Curie i Skwer Kurczewskiego zostały odświeżone stelaże i tablice regulaminowe. Park Jana Pawła II przeszedł wymianę olinowania w urządzeniu zabawowym. Park Drwęskich dostał nowe bocianie gniazdo. W Parku im. Tadeusza Kasserna zamontowano tyrolkę, odremontowano pergolę i zmieniono nawierzchnię alejki przy miasteczku ruchu.

Wiele zmian udało się dokonać na przestrzeni ostatniego roku. Monitorujmy i dbajmy o nasze otoczenie dla naszego wspólnego miejskiego dobra.