Poznań otoczony jest lasami, co sprawia, że mieszkańcy mają bliski kontakt z naturą i na swojej drodze spotkać mogą dzikie zwierzęta. Jakie osobniki najczęściej odwiedzają miasto, jak się zachować widząc np. dzika, a także o wyzwaniach, przed którymi stoi zielona stolica Wielkopolski, opowiada kolejny odcinek podcastu "Zielonego Blubrania". Gościem jest Łukasz Polakowski z Zakładu Lasów Poznańskich.

Drzewa stanowią schronienie oraz pożywienie dla wielu organizmów żywych. Z wiekiem nabierają wielu cech niespotykanych w młodszych drzewostanach. Stare drzewa służyć mogą także po koniecznej ze względów bezpieczeństwa wycince. 

Zarząd Zieleni Miejskiej zakończył akcję odbioru i sadzenia bożonarodzeniowych choinek. Znalazły one swoje miejsce w poznańskich parkach. Pozostałe w domach drzewa wciąż można oddawać do Zakładu Zagospodarowania Odpadów.

Rozpoczęły się spotkania z radami osiedli w sprawie zadań, które zostaną zrealizowane z ich budżetów w 2023 roku. W planach są nowe nasadzenia drzew i krzewów, wymiana oraz stawianie nowych urządzeń na placach zabaw, a także modernizacje parków i zieleńców.

Co zrobić ze świąteczną choinką z korzeniami? Zamiast wyrzucać, można przywieźć ją do Zarządu Zieleni Miejskiej. Drzewka w doniczkach zyskają drugie życie i zostaną posadzone w różnych miejscach Poznania.

Zakończyła się kompleksowa renowacja 24 nagrobków na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Rekonstrukcje cennych pomników odbywały się m.in. na podstawie archiwalnych zdjęć.

Stare drzewa są dużo bardziej wymagające, dlatego w Poznaniu otaczane są stosowną opieką oraz pielęgnacją. Z tego względu przebadano 496 wiekowych okazów w centrum miasta i nie tylko. Ich stan jest dobry.

Przy al. Praw Kobiet na Naramowicach nasadzono pierwsze drzewa i krzewy, które są częścią planowanego parku. Będzie on osłaniał mieszkańców przed spalinami i hałasem ruchu ulicznego, ma także zapewnić miejsce do rekreacji.

Z grabieniem w Poznaniu tak jak z koszeniem - jest ono ograniczane. Z miejsc reprezentacyjnych liście są na bieżąco usuwane. Natomiast wszędzie tam, gdzie to możliwe, zostają jako schronienie dla małych zwierząt czy nawóz. 

W stolicy Wielkopolski powstały kolejne wybiegi dla psów. Są to ogrodzone tereny przy ul. Piastowskiej, nad wildeckim odcinkiem Warty, przy ul. Jeżyckiej oraz w rejonie ul. Dąbrowskiego i Starogardzkiej. Obiekty otwarte są całodobowo przez 365 dni w roku. 

Poznaniacy posadzili ponad 700 sadzonek drzew i krzewów. Dzięki temu na Wildzie powstał las kieszonkowy finansowany z budżetu miasta. W wydarzeniu wziął udział Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. 

W parku im. ks. T. Kirschke powstała rabata bylinowa. Tworzy ją ponad 2500 roślin. Wiosną, gdy wszystkie rozkwitną, mieszkańcy będą mogli podziwiać je w pełnej okazałości.

Strona 1 2 3