Poznań walczy z jemiołą

Problem z tą rośliną jest coraz poważniejszy. Pojawia się na gatunkach, których do tej pory w Polsce nie atakowała. W ciągu roku arboryści podejmują około 3-4 tysiące pielęgnacji w koronach drzew, by walczyć z tym półpasożytem.

Przyroda warta poznania

Rusza cykl spacerów przyrodniczych organizowanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Poznaniu. Podczas spacerów będzie można się dowiedzieć w jaki sposób drzewa komunikują się między sobą, jaką rolę pełnią w miejskim ekosystemie, dlaczego ptaki szponiaste są ważne w ochronie bioróżnorodności i gdzie spotkać trzmielojada w Poznaniu.

Walka ze szczurami w miejskich parkach

Od 1 do 30 września w Poznaniu trwa obowiązkowa deratyzacja. Celem akcji jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych przenoszonych przez szczury i myszy. Chodzi głównie o punkty gastronomiczne, szpitale i placówki oświatowe.  Natomiast w miejskich parkach walka z gryzoniami trwa cały rok. 

Instalacja deszczowa pomoże w ochronie płazów

Już jesienią dwa stawy leżące na terenie użytku ekologicznego Traszki Ratajskie będą zasilane deszczówką zebraną z powierzchni dachu Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego. Trwają prace związane z zagospodarowaniem wód opadowych w tym miejscu. To jedna z inwestycji, które mają pomóc w adaptacji do zmian klimatu w mieście.

Hydrobufory nawadniają młode drzewa w Poznaniu

Nie wystarczy posadzić rośliny i czekać aż wyrośnie. W Poznaniu szczególny nacisk kładziemy na pielęgnację młodych drzew, które ze względu na specyficzne, miejskie warunki i tak nie mają lekko. Z tego powodu  żeby pomoc drzewom ZZM stawia przy nowych drzewach, tam, gdzie jest taka portrzeba, specjalne worki do podlewania, tzw. hydrobufory.  

Przy ul. Kutnowskiej powstaje nowoczesny plac zabaw

Trwają prace budowlane  na zieleńcu przy ul. Kutnowskiej w Poznaniu. Inwestycja podzielona została na etapy, z czego pierwszy zakłada budowę placu zabaw i modernizację parkowych alejek. W przyszłości, podczas realizacji kolejnego etapu prac, pojawią się nowe drzewa i krzewy. W jednym miejscu będzie wiele atrakcji.

Park Jana Kasprowicza pilotażowo

Park Jana Kasprowicza objęty został pilotażowym projektem tzw. strefowania zieleni. Oznacza to, że na stosunkowo niewielkiej powierzchni, jakim jest park, znajdziemy wszystkie rodzaje terenów zieleni, którymi ZZM opiekuje się w różny sposób.

Trawnikowe "ABC"

W Poznaniu, na terenach administrowanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej ograniczyliśmy koszenie trawników. Oznacza to, że w przestrzeni miejskiej pozostawiamy powierzchnie, które kosimy 2-3 razy do roku, inne zaś rzadziej. Jest też cały szereg czynników dodatkowych, które należy wziąć pod uwagę. W każdym przypadku działania dotyczące pielęgnacji roślin są dokładnie przemyślane i dostosowane do aktualnych warunków atmosferycznych.

Młode ropuchy rozpoczęły migrację

Młode osobniki ropuchy zielonej rozpoczęły migrację. Przez kilka tygodni będą się pojawiać na betonowych obrzeżach, trawnikach i rabatach na Cytadeli. Prosimy o zachowanie ostrożności- to gatunek pod ochroną!

Strona 1 2