Grzyby - owoce lasu

Złota polska jesień. 

Grzyby na polanie - grafika artykułu
Grzyby

Złota polska jesień. Ciepłe słoneczne dni, poranne mgły, kolorowe liście, jesienne kwiaty i grzyby. Grzybobranie jest świetnym sposobem na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Grzyby to przysmak, za którym przepadają nie tylko ludzie, ale ich smakoszami jest też wiele gatunków zwierząt.

Zanim pójdziemy w las, pamiętajmy o odpowiednim ubiorze oraz zabraniu ze sobą naładowanego telefonu i korzystajmy z aplikacji Mobilny bank danych o lasach (mBDL). Dzięki niej nie zgubimy się w lesie. Pamiętajmy, że samochodem nie można wjeżdżać do lasu. Samochód trzeba zostawić w wyznaczonym miejscu postoju pojazdów (w razie wypadku lub pożaru zastawienie drogi leśnej może utrudnić dojazd służbom ratunkowym). Zbierajmy tylko i wyłącznie te owocniki grzybów, które dobrze znamy. Bardzo ważne jest prawidłowe przechowywanie grzybów. Najlepsze są szerokie, wiklinowe koszyki, a nie plastikowe wiadra, torby czy woreczki - zaparzone owocniki bardzo szybko się psują. Można zarówno wycinać, jak i wykręcać owocniki grzybów, ważne, żebyśmy miejsce po naszym okazie przykryli mchem, by grzybnia nie wyschła. Gdy mamy wątpliwości co do naszych zbiorów, korzystajmy z pomocy wykwalifikowanych grzyboznawców, chociażby z Sanepidu - oznajmia Tomasz Maćkowiak z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Lekarz Eryk Matuszkiewicz z Oddziału Toksykologicznego Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu apeluje, iż grzyby to pokarm bardzo ciężkostrawny - nie powinny być jedzone przez osoby zmagające się z chorobami układu pokarmowego. Spożywać ich nie powinny także małe dzieci. Od początku sezonu grzybowego do Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei trafiło 7 osób z niepokojącymi objawami - bólami brzucha, biegunką, wymiotami.

Pamiętajmy  - jeśli jakiś grzyb wygląda na niejadalnego lub jest "stary" zostawmy go dla zwierząt. Nie tylko ślimaki lubią jeść grzyby, sarny czy dziki także. Nie należy zapominać o szerokiej gamie stawonogów (owady, pająki) gustujący w grzybkach, choć nie w occie  - tłumaczy dr inż. Anna Wierzbicka z Katedry Łowiectwa i Ochrony Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

https://puls.edu.pl/

https://www.poznan.lasy.gov.pl/

https://raszeja.poznan.pl/