Lasek Katyński ma już 4 lata
Dlaczego w stolicy Wielkopolski powstał Lasek Katyński?
Dąb jest od wieków symbolem siły i szlachetności. To drzewo wyróżnia się charakterystycznym kształtem liści i intensywną jesienną barwą. Długowieczność dębów sprawiła, że od początku ludzkości był przedmiotem kultu, ale także był wykorzystywany w różnych celach. W maju 1940 roku w Katyniu, Twerze, Charkowie, Kijowie i Mińsku z rozkazu Stalina dokonano mordu na 24 377 obywatelach polskich strzałem w tył głowy. Chciano tym sposobem zlikwidować polską elitę intelektualną. Pochowani w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Kijowie-Bykowni i w Kuropatach oraz w bezimiennych dołach wołają o pamięć i modlitwę. Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza, realizuje od 13 kwietnia 2008 roku program edukacyjny pt. "Katyń... Ocalić od zapomnienia" pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Kogo konkretnie upamiętnia lasek katyński przy Forcie VII w Poznaniu? Dlaczego te osoby?
Z inicjatywy Stowarzyszenia Katyń w Poznaniu, podjęto decyzję o realizacji w Poznaniu Lasku Katyńskiego. Dzięki środkom finansowym Miasta Poznania i zaangażowaniu dyrekcji Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu oraz Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, 16 września 2020 roku poświęcono przed Fortem VII Lasek Katyński. Lasek Katyński - 116 dębów poświęcone zostało ofiarom Zbrodni Katyńskiej, mieszkańcom Poznania i Wielkopolski, których rodziny były członkami Stowarzyszenia Katyń. Ford VII to miejsce mordu tysięcy mieszkańców Poznania i Wielkopolski przez niemieckich okupantów.
Jesienią poznański lasek katyński przebarwia się na czerwono. Czy to przypadek?
Czerwone, jesienne barwy 116 dębów przed Fortem VII przypominają przechodniom i kierowcom podążającym ulicą Polską, że musimy pamiętać o ofiarach Zbrodni Katyńskiej i o ofiarach Fortu VII. Dęby będą pamiętać, a Ty?