Miejski lasek kieszonkowy - zielona oaza na Wildzie

Realizacja projektu objęła kompleksowe uporządkowanie terenu - usunięto gruz i wywieziono śmieci, wykorytowano grunt, posadzono rośliny i ogrodzono działkę drewnianymi palikami. Miejsce to zmieniło się nie do poznania, stając się przyjazną przestrzenią zarówno dla mieszkańców, jak i miejskiej fauny.
W lasku kieszonkowym posadzono aż 50 rodzimych gatunków drzew, wśród których znalazły się m.in. klon polny, grab, sosna pospolita, jarząb, grusza, głóg jednoszyjkowy, jabłoń dzika i cis. Ponadto teren wzbogaciło 182 krzewów, takich jak leszczyna pospolita, bez czarny, kalina koralowa, trzmielina europejska czy dereń świdwa.
Na pozostałym fragmencie terenu, ze względu na gęste uzbrojenie podziemne, została założona łąka kwietna, która jeszcze w tym roku doda kolorów temu miejscu.
Jest to już trzeci tego typu lasek kieszonkowy na terenie Wildy, który powstał przy aktywnym udziale mieszkańców.
Pomysł na tworzenie leśnych mikrosiedlisk w miastach zapoczątkował japoński botanik Akira Miyawaki. Jego koncepcja zakłada sadzenie rodzimych gatunków drzew i krzewów w sposób naturalny, bez ingerencji człowieka.
Las kieszonkowy w gęstej zabudowie miejskiej zwiększa bioróżnorodność, stanowi enklawę zieleni dla owadów i ptaków, a także wpływa pozytywnie na zmiany klimatyczne (obniża temperaturę, stanowi magazyn wody opadowej) oraz spełnia funkcję edukacji ekologicznej i społecznej.
Całkowity koszt inwestycji obejmujący przygotowanie terenu pod lasek, zakup i transport 323 sadzonek drzew i krzewów, wyściółkowanie lasku zrębkami drzewnymi, ogrodzenie siatką leśną, przygotowaniem i wysiewem nasion łąki oraz pielęgnacja lasku (odchwaszczanie, koszenie) kosztował blisko 70 tys. zł.
Zobacz również

Rozpoczął się remont placu zabaw w Parku Stare Koryto Warty
