ZazielniaMy Poznań. Sadzimy mały wielki las u zbiegu ulic Hetmańskiej i 28 Czerwca 1956 r.

ZazielniaMy Poznań. Sadzimy mały wielki las u zbiegu ulic Hetmańskiej i 28 Czerwca 1956 r.

Poznań - grafika artykułu
ZazielniaMy Poznań. Sadzimy mały wielki las u zbiegu ulic Hetmańskiej i 28 Czerwca 1956 r.

Zaczęło się od wielkiej zbiórki odpadów elektrycznych i elektronicznych i udziału Poznania w konkursie o tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu 2022. Rywalizację wygrała poznańska szkoła, a miasto otrzymało kilkaset sadzonek drzew, które stworzą mikrolas na Wildzie. 21 października zapraszamy chętnych do wspólnego sadzenia.

Pierwszy las kieszonkowy w Polsce powstał w Poznaniu, w listopadzie ubiegłego roku. Tej jesieni na mapie miasta pojawi się kolejny zielony zakątek. Na rogu ulic Hetmańskiej i 28 Czerwca 1956 r. już 21 października władze miasta wspólnie z mieszkańcami posadzą 715 roślin, które stworzą niepowtarzalny ekosystem. Bo różnorodność gatunków i bioróżnorodność to główne zalety mikrolasu.

Las kieszonkowy u zbiegu Hetmańskiej i 28 Czerwca 1956 r. to efekt ubiegłorocznego konkursu o tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu, w którym Poznań brał udział. Puchar za najefektywniejszą zbiórkę elektroodpadów trafił do innego samorządu, jednak nasze miasto otrzymało od organizatora - Fundacji Odzyskaj Środowisko - 912 drzewek. Część z nich posadzona zostanie w lesie kieszonkowym, a część - 600 sadzonek - będzie przekazana Zakładowi Zagospodarowania Odpadów i trafi bezpośrednio w ręce poznaniaków i poznanianek. Każdy mieszkaniec, który 26 października przywiezie odpady na jedno z trzech Gratowisk, otrzyma sadzonkę drzewa. Są to m.in. sadzonki: lipy, sosny, buku, klonu i dębu. Przypominamy - Gratowiska są czynne w godzinach 8:00-16:00.

Akcja sadzenia lasu odbędzie się w sobotę, 21 października w godzinach od 11:00 do 14:00 na rogu ulic Hetmańskiej i 28 Czerwca 1956 r. Będzie to również okazja do udziału quizach i pogadankach o ekologii, sprawdzenia się w zakresie selektywnego zbierania odpadów, czy pogłębienia wiedzy o zieleni miejskiej. Do swoich stoisk edukacyjnych zapraszają: Wydział Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta Poznania, Zakład Zagospodarowania Odpadów, Zarząd Zieleni Miejskiej oraz Fundacja Odzyskaj Środowisko.

UWAGA! Pierwszych 250 osób, które przyniosą ze sobą elektroodpad, otrzyma w zamian wrzos do posadzenia w ogrodzie lub na balkonie.