Miasto Poznań realizuje projekt w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 (FEW) współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) ramach Działania 2.6 Zwiększanie odporności na zmiany klimatu i klęski żywiołowe w ramach ZIT. Projekt realizowany jest przez Miasto Poznań w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Metropolia Poznań oraz Gminami: Rokietnica, Oborniki, Kostrzyn, Suchy Las, Śrem, Murowana Goślina.

W naszych parkach i zieleńcach odbyło się szkolenie w ramach kursu na inspektora nadzoru terenów zieleni. Uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z codzienną pracą Zarządu Zieleni Miejskiej, rolą inspektora nadzoru oraz roślinnością sadzoną na miejskich terenach zurbanizowanych. Spacer poprowadziła Zastępca Dyrektora ds. utrzymania terenów Julia Syska-Wieczorek.

Wyjątkowy jesienny krajobraz możemy zaobserwować przy Muzeum Martyrologii Wielkopolan. Od 4 lat rośnie tam symboliczny Lasek Katyński. O inicjatywie powstania tego miejsca rozmawialiśmy z Prezesem Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Poznaniu Wojciechem Bogajewskim.

Za nami inauguracja programu "Zielone Leczenie". Wydarzenie rozpoczęliśmy briefingiem dziennikarskim, podczas którego Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Natalia Weremczuk, oficjalnie otworzyła spotkanie. Następnie uczestnicy mieli okazję wziąć udział w inspirujących prelekcjach, m.in. o relaksie aktorów i wpływie miejskiej zieleni na twórczość, którą poprowadził Teatr "Tu i teraz". Nie zabrakło tematów związanych z ekopsychologią, "zielonym leczeniem", apiterapią oraz dobrostanem, jaki daje nam kontakt z naturą. Prelegenci, w tym prof. Agnieszka Krzymińska-Bródka i prof. Piotr Tryjanowski, podzielili się swoją wiedzą na temat korzyści zdrowotnych, jakie płyną z integracji człowieka.

Drzewa i rośliny w parkach działają jak naturalne klimatyzatory, obniżając temperaturę otoczenia poprzez proces transpiracji, w którym rośliny oddają wodę do atmosfery, chłodząc powietrze. Dzięki temu w parkach jest zawsze kilka stopni chłodniej.