Spacer jest jednym z najbardziej dostępnych i najprostszych sposobów aktywności. Jeśli odbywa się w pięknych okolicznościach przyrody, to jednocześnie relaksuje, uspokaja i odpręża. A jeśli do wymienionych powyżej dodamy jeszcze wrodzoną ciekawość, to nie pozostaje nic innego, jak zapisać się na spacer edukacyjny organizowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej.

Miasto Poznań kontynuuje realizację projektu "Wsparcie małej retencji wodnej i rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury na obszarze Metropolii Poznań - Etap I". Działania, współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027, mają na celu adaptację miasta do zmian klimatycznych oraz poprawę jakości życia mieszkańców poprzez rozwój terenów zieleni.

Poznań od lat buduje wizerunek miasta przyjaznego zwierzętom, w szczególności psom. Dzięki odpowiednio rozwiniętej infrastrukturze, mieszkańcy mogą korzystać z wielu miejsc dedykowanych ich czworonożnym przyjaciołom, co wpływa nie tylko na komfort codziennego życia, ale również na zdrowie i zachowanie psów. Wybiegi dla nich to coraz popularniejsze rozwiązanie w miejskiej przestrzeni, które oferuje swobodną aktywność fizyczną, kontakt z innymi zwierzętami oraz eksplorację otoczenia.

Miasto Poznań realizuje projekt w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 (FEW) współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) ramach Działania 2.6 Zwiększanie odporności na zmiany klimatu i klęski żywiołowe w ramach ZIT. Projekt realizowany jest przez Miasto Poznań w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Metropolia Poznań oraz Gminami: Rokietnica, Oborniki, Kostrzyn, Suchy Las, Śrem, Murowana Goślina.

W naszych parkach i zieleńcach odbyło się szkolenie w ramach kursu na inspektora nadzoru terenów zieleni. Uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z codzienną pracą Zarządu Zieleni Miejskiej, rolą inspektora nadzoru oraz roślinnością sadzoną na miejskich terenach zurbanizowanych. Spacer poprowadziła Zastępca Dyrektora ds. utrzymania terenów Julia Syska-Wieczorek.

Wyjątkowy jesienny krajobraz możemy zaobserwować przy Muzeum Martyrologii Wielkopolan. Od 4 lat rośnie tam symboliczny Lasek Katyński. O inicjatywie powstania tego miejsca rozmawialiśmy z Prezesem Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Poznaniu Wojciechem Bogajewskim.

Za nami inauguracja programu "Zielone Leczenie". Wydarzenie rozpoczęliśmy briefingiem dziennikarskim, podczas którego Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Natalia Weremczuk, oficjalnie otworzyła spotkanie. Następnie uczestnicy mieli okazję wziąć udział w inspirujących prelekcjach, m.in. o relaksie aktorów i wpływie miejskiej zieleni na twórczość, którą poprowadził Teatr "Tu i teraz". Nie zabrakło tematów związanych z ekopsychologią, "zielonym leczeniem", apiterapią oraz dobrostanem, jaki daje nam kontakt z naturą. Prelegenci, w tym prof. Agnieszka Krzymińska-Bródka i prof. Piotr Tryjanowski, podzielili się swoją wiedzą na temat korzyści zdrowotnych, jakie płyną z integracji człowieka.

Drzewa i rośliny w parkach działają jak naturalne klimatyzatory, obniżając temperaturę otoczenia poprzez proces transpiracji, w którym rośliny oddają wodę do atmosfery, chłodząc powietrze. Dzięki temu w parkach jest zawsze kilka stopni chłodniej.

Liczba wyników na stronie
10